Описание
Този том на Атлас на българската литература разгъва синхронно библиографията, рецепцията, авторите и събитията (културни и главните политически) в периода между двете световни войни (1915-1944). както и в предходния (1878-1914), представени са също по години новите периодични издания, а по-важните книги са представени с пълната си библиография. Предвид спецификата на литературния живот наложиха се незначителни изменения на схемата на блока "Автори" (родени и починали) и бе разширена застъпеността на важни за литературата по-обемни текстове (статии, малки студии, излизали в периодичния печат). Представени са също всички по-значителни литературни полемики и дискусии. В този си вид Атласът обхваща пълната библиография на литературните издания (периодични и книги) с изключение на детската литература и фолклора. По тези критерии томът обхваща около 3800 библиографски заглавия и повече от 100 библиографски гнезда на книги с пълна рецепция. Представени са всички издания, обозначени с литературни жанрове, с изключение на отделни отпечатъци, вторите и третите издания, избраните и събрани съчинения, пиеси, сценарии и либрета. Разширените полемики, наличието на важни обзорни статии и прегледи на литературата, които пряко не се отнасят до рецепцията на една или друга книга, наложи откъси от тях да бъдат поместени в рубриката "Хроника - събития и факти". Също така списъкът на родените в периода автори не е изчерпателен - поради появата в последните години на много нови автори, позакъснели с дебатите си. Всички останали условия при съставянето на изданието, изложени в предговора на тома "Българската литература 1878-1914г.", се запазват.
Както бе обявено в предходния том, идеята, която ръководи това първо по рода си издание в българската литература, е да обхване целия четвъртхилядолетен период на новата българска литература от "История славеноболгарская" (1762) до ден днешен. Следващият том ще представи съответно библиографията, рецепцията, родените и починали автори във времето между 1944-1968.
Атласът на българската литература е предназначен за студенти, учители, изследователи на литературата и всички сериозни библиотеки. За всички, които се интересуват от историята и развитието на българската култура, Атласът ще бъде уникално енциклопедично издание върху последните 250 години българска литература.